Terapia ręki – Muminki

Miesiąc zmysłu dotyku oraz opozycji kciuka i dysocjacji palców w ramach projektu „Terapia ręki dla każdego” w grupie Muminki.

Dzięki dotykowi poznajemy otaczający nas świat. Dopełniamy nim informacje o tym, co przekazują nam inne zmysły. Czasem rekompensujemy sobie dotykiem zaburzenia drugiego zmysłu. Niektóre części naszego ciała posiadają bardzo wrażliwe sfery, mnóstwo receptorów czuciowych, które pomagają nam w szybkiej reakcji ciała.

Opuszki palców posiadają multum zakończeń nerwowych, a nasze dłonie czują najwięcej. Nawet delikatny dotyk daje nam możliwość zweryfikowania kształtu, faktury, twardości i wielkości. Dzięki nerwom czuciowym, wszystkie informacje z receptorów czuciowych dochodzą do centralnego układu nerwowego. Wszystkie doznania na skórze – dotyk, ból, odczuwanie ciepła, zimna określa czucie powierzchniowe. Prawidłowa koordynacja ruchów palców, budowanie dokładności ruchów, przyczynia się do sukcesów w manipulacji i grafomotoryce. 

Kciuk jest bezsprzecznie najważniejszym palcem ręki. Wszystkie inne palce wspomagają, współgrają z kciukiem, umożliwiając czynności dłoni. Opozycja kciuka, czyli przeciwstawność jest umiejętnością niezbędna do prawidłowego chwytu narzędzia pisarskiego. Dysocjacja palców, czyli umiejętność poruszania każdym palcem osobno. Wszystkie ćwiczenia wspomagają mobilną funkcję dłoni, przygotowują do manipulacji, wykonywania precyzyjnych ruchów dłoni i pisania.

Organizm ludzki posiada drugi rodzaj czucia, czucie głębokie, czyli to co „czują” stawy, ścięgna, mięśnie. Bardzo ważny zmysł, który umożliwia czucie ułożenia ciała i jego ruchy. Dzięki niemu czujemy, czy nasze mięśnie są napięte czy nie. Deficyty związane z percepcją czuciową wpływają na możliwości wykonywania czynności dnia codziennego, na manipulowanie przedmiotami oraz na sposób pisania, jego czytelność i szybkość, siłę nacisku narzędzia pisarskiego na kartkę.

Pamiętajmy, że stopy są tak ważne jak dłonie, potrzebują wrażeń dotykowych, aktywności i masażu. Ćwiczenia stóp polegające na rozciąganiu i wzmacnianiu mięśni wpływają na postawę naszego ciała, wzmacniają równowagę i rozluźniają zmęczone stopy.