Bajtle z Paniówek

Bajtle z Paniówek

Zespół nasz powstał  w wiosną 2003 roku, kiedy to zgłosiliśmy się do  przeglądu piosenki dziecięcej „ śląskie śpiewanie”. i od razu zdobyliśmy II miejsce w kategorii wiekowej przedszkolnej, ( to wydarzenie ścisłe wiąże się z nazwą zespołu, kiedy na wspomnianym występie zostaliśmy zapowiedziani : „a teraz wystompiom bajtle z Paniowek )Ale tak naprawdę zaczęło się w jesienią 2002 roku 15 lat temu, kiedy została podjęta decyzja o założeniu zespołu dziecięcego. Zaczęło się od organizacji strojów do 24 osobowego zespołu pieśni i tańca. Okazało się że stroje ludowe stały się akcją całej społeczności przedszkolnej, nauczycieli , pracowników a przede wszystkim rodziców.

W styczniu 2003 roku dzieci z naszego przedszkola wystąpiły w pięknych nowych strojach w jasełkach śląskich pt: „ Tyjater po slonsku”

Przez lata zmieniała się forma zespołu: zespół piesni i tańca, zespół wokalny, wokalno – instrumentalny, był czas, że Bajtlom  w występach  towarzyszyła młodzieżowa kapela, w której grali absolwenci przedszkola.

Prawie co roku bierzemy udział w przeglądzie piosenki dziecięcej im . Adolfa Dygacza „ Śląskie Śpiewanie”, gdzie jak już wspomniałam zdobywamy zaszczytne miejsca i wyróżnienia w różnych kategoriach: zespół piesni i tańca, zespół wokalny czy solistów. Promujemy cały czas kulturę i tradycje śląskie w sołectwie, gminie ale również w całym regionie śląskim, występowaliśmy w na Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych „ Złoty Kłos” Zebrzydowice 2007, jesteśmy często zapraszani na występy do Koszęcina do siedziby ZPIT „Śląsk”, zdobyliśmy  I miejsce w konkursie Piosenki Śląskiej „Karlik” i otrzymaliśmy statuetkę słowika w 2015 roku.

Obecnie zespól liczy 25 dzieci   w wieku od 4 do 8 lat. Śpiewamy i tańczymy repertuar ludowy i nie tylko.

Działalność zespołu została zawieszona od czasu pandemii do odwołania.