Bajtle z Paniówek
Zespół nasz powstał w wiosną 2003 roku, kiedy to zgłosiliśmy się do przeglądu piosenki dziecięcej „ śląskie śpiewanie”. Od razu zdobyliśmy II miejsce w kategorii wiekowej – przedszkolnej, (to wydarzenie ścisłe wiąże się z nazwą zespołu, kiedy na wspomnianym występie zostaliśmy zapowiedziani : „a teraz wystompiom bajtle z Paniówek ), ale tak naprawdę rozpoczęło się jesienią w 2002 roku 15 lat temu, kiedy została podjęta decyzja o założeniu zespołu dziecięcego. Pierwszą rzeczą, od której zaczęliśmy była organizacja strojów do 24 osobowego zespołu pieśni i tańca. Okazało się że stroje ludowe stały się akcją całej społeczności przedszkolnej, nauczycieli , pracowników, a przede wszystkim rodziców.
W styczniu 2003 roku dzieci z naszego przedszkola wystąpiły w pięknych nowych strojach w jasełkach śląskich pt: „ Tyjater po slonsku”
Przez lata zmieniała się forma zespołu: zespół piesni i tańca, zespół wokalny, wokalno – instrumentalny, był czas, że Bajtlom w występach towarzyszyła młodzieżowa kapela, w której grali absolwenci przedszkola.
Prawie co roku braliśmy udział w przeglądzie piosenki dziecięcej im . Adolfa Dygacza „ Śląskie Śpiewanie”, gdzie jak już wspomniałam zdobywamy zaszczytne miejsca i wyróżnienia w różnych kategoriach: zespół piesni i tańca, zespół wokalny czy solistów. Promujemy kulturę i tradycje śląskie w sołectwie, gminie, ale również w całym regionie śląskim. Występowaliśmy w na Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych „ Złoty Kłos” Zebrzydowice 2007, często zapraszano nas na występy do Koszęcina, siedziby ZPIT „Śląsk”, gdzie zdobyliśmy I miejsce w konkursie Piosenki Śląskiej „Karlik” i otrzymaliśmy statuetkę słowika w 2015 roku.
Zespól liczył 25 dzieci w wieku od 4 do 8 lat. Śpiewaliśmy i tańczyliśmy repertuar ludowy i nie tylko.
Działalność zespołu została zawieszona od czasu pandemii do odwołania.