Kiszenie kapusty – Muminki i Liski

27 października w naszym przedszkolu dzieci z Grup „Muminki” i „Liski”  postanowiły sporządzić kiszoną kapustę. W pierwszej części przedszkolaki zapoznały się z walorami smakowymi i zdrowotnymi popularnego polskiego przysmaku. Dzięki wicedyrektor przedszkola Pani Joannie Bartoszek, dzieci miały okazje poznać kapustę wszystkimi zmysłami i dowiedzieć się, jak dawniej przygotowywano zapasy na zimę – oglądały starą szatkownicę i zapoznały się z jej działaniem. W drugiej części zajęć dzieci przygotowały kapustę do kiszenia. Najpierw ją poszatkowały. Następnie poszatkowaną kapustę wrzuciły do przygotowanej kamionkowej beczki, posypując każdą warstwę solą, by następnie deptać kapustę w beczkach. Dzieci wytrwale pracowały pod czujnym okiem swoich pań. Grupa Muminków dodatkowo zakisiła kapustę w słoikach, które dzieci zabrały do domu.