Tydzień eksperymentów w starszakach

„Powiedz mi, a zapomnę,

pokaż – a zapamiętam,

pozwól mi działać, a zrozumiem!”

Konfucjusz

W ostatnim tygodniu lutego w najstarszych  grupach (Pszczółki i Biedronki) , odbyły się bardzo ciekawe zajęcia badawcze. Ich wpływ na rozwój i wychowanie dzieci jest bardzo duży, ponieważ każda zabawa tego rodzaju niesie ze sobą ładunek pozytywnych emocji, co wspiera proces uczenia się. Eksperymenty są ważne w zaspokajaniu naturalnej ciekawości przez dzieci w procesie poznawania otaczającego świata. Tego typu zabawy pozwalają na doświadczanie nowych wrażeń, odkrywanie nieznanych dotychczas właściwości przedmiotów i zjawisk, prowadzenie obserwacji oraz wyciąganie trafnych wniosków. Eksperymenty to zawsze wielka naukowa przygoda dla przedszkolaków. Działania badawcze są kreatywne, dzięki czemu dzieci poszerzają swoją wiedzę, uruchomiają wyobraźnię, koncentrację uwagi, spostrzegawczość, wytrwałość, mogą pokonywać przeszkody i próbować różnych możliwości. Wykonywane eksperymenty zachęcają do myślenia, porównywania, opowiadania. Z wykonywanych doświadczeń dzieci czerpią wiele radości, jest to wspaniała zabawa dla nich.