Przedszkolaki z Paniówek laureatami ( I miejsce) XI edycji Kuratoryjnego Konkursu – Edukacja regionalna w szkole „Proszę Was, pozostańcie wierni temu dziedzictwu… – Święty Jan Paweł II”

Edukacja regionalna to priorytetowe działania naszego Przedszkola, toteż bez obaw po raz kolejny wzięliśmy  udział w wojewódzkim konkursie, którego głównym celem jest  pogłębianie więzi z regionem jego młodych mieszkańców oraz kształcenie poczucia odpowiedzialności za pielęgnowanie tradycji i popularyzację dorobku poprzednich pokoleń. W tym roku, motywem przewodnim Konkursu było  hasło: „Region – Ludzie – Historia”. Zakwalifikowane do potyczek przedszkola realizowały projekt „Nie tylko w pamięci. Utrwalamy ślady bohaterów i wydarzeń z lat 1919-1921. Powstania śląskie – wirtualnie i na papierze”.

Nasze Przedszkole, reprezentowane przez grupę sześciolatków: Aleksandra Rychter, Kinga Krzysteczko, Olga Domin, Łucja Połap, Hanna Szura, Justyna Kwaczała oraz Filip Tyrka pod kierunkiem nauczycielek  Renaty Dziuroń, Anny Sowulewskiej  oraz Joanny Bartoszek zrealizowało  projekt: „Haja w byfyju –    czyli powstańcze opowieści utopka Jorgusia”. Postać utopka Jorgusia oprowadzała naszych wychowanków po meandrach burzliwej historii okresu 1919-1921. Dzieci poznały wydarzenia związane z walkami powstań śląskich, plebiscytem oraz sylwetki bohaterów powstań tj. Wojciecha Korfantego oraz Alfonsa Zgrzebnioka. Wprowadzony został także motyw byfyja (kredensu), jako symbolu śląskiego domu, w  którym rodzinne i powstańcze tradycje przekazywane są z pokolenia na pokolenie. W ramach projektu przedszkolaki  zapoznały się również  z miejscami pamięci powstań śląskich w swojej małej ojczyźnie: miejscowości, gminie i województwie. Odwiedziły pomniki Powstańców Śląskich w Przyszowicach i Katowicach oraz Pomnik Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny. Wraz z utopkiem Jorgusiem zwiedziły Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, zasadzili Drzewo Pamięci w ogrodzie przedszkolnym oraz stworzyli wystawę plakatów propagandowych polskich i niemieckich. Dużym zaskoczeniem dla dzieci było spotkanie z Panem Wojciechem Korfantym w postać, którego wcielił się nauczyciel historii szkoły w Paniówkach, Pan Łukasz Cempura. Przybliżył on dzieciom życiorys postaci i odpowiedział na nurtujące ich pytania. Przedszkolaki miały rokazję sprawdzić swoje talenty aktorskie wcielając się w postacie rodziny z tamtych czasów. Odgrywały sceny„ Powstanie wybuchło –bydzie haja!”, „Plebiscyt na Ślonsku” oraz „Łociec idzie do powstania”. Chętnie śpiewały także piosenki powstańcze.  Finałem projektu był przygotowany przez przedszkolaków  scrapbook, który w formie obrazkowej opowiedział o historii powstań śląskich oczami dzieci.

Wszystkie działania, a szczególnie wspomniany scrapbook został oceniony najwyżej przez Komisję konkursową i zajęliśmy I miejsce.

Gratulacje dla dzieci oraz Pań, które włożyły w realizację projektu wiele serca i pracy.

 

Anna Sowulewska