Muminki – „Terapia ręki dla każdego”

Miesiąc koordynacji wzrokowo-ruchowej w ramach projektu “Terapia ręki dla każdego” w grupie Muminków.

Koordynacja wzrokowo-ruchowa to koordynacja oko-ręka/noga, czyli synchronizacja tego co widzi oko a tego, co wykonuje ręka/noga.

Nasze oczy otrzymują wizualne informacje, koordynacja wzrokowo-ruchowa pomaga

kierować naszymi rękoma/nogami zgodnie z bodźcami wzrokowymi. Jest to umiejętność

złożona, będąca niemalże we wszystkich czynnościach dnia codziennego. Potrzebujemy jej,

aby pisać, jeździć samochodem, uprawiać sport, otwierać drzwi kluczem. Prawidłowy rozwój

koordynacji wspomaga jej stymulacja.

Osoby z zaburzoną koordynacją wzrokowo-ruchową mają trudności z:

• ubieraniem się,

• prawidłowym chwytaniem i rzucaniem,

• utrzymywaniem równowagi podczas stania na jednej nodze, podczas przechodzenia przez przeszkody,

• posługiwaniem się przedmiotami codziennego użytku (np. podczas jedzenia),

• wykonywaniem prac plastycznych,

• nauką pisania,

• umiejętnością manipulacji.

To o czym należy pamiętać, to związek koordynacji wzrokowo-ruchowej z kilkoma funkcjami. Po pierwsze właściwa koordynacja jest podstawą do mocnej lateralizacji, która wpływa na grafomotorykę. Po drugie koordynacja umożliwia sprawne pisanie, przepisywanie i wszelkie czynności szkolne.