Akcja „Wyjątkowa skarpetka”

Przedszkolaki z naszego przedszkola włączyły się w akcję organizowaną przez Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Juszczynie, mającą na celu zwrócenie uwagi na dzień 21 marca, w którym obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa, rysując i malując cały zestaw różnorodnych skarpet. Dzieci podczas zajęć poznały historię tego święta, które z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa ustanowione zostało w 2005 roku, nad którego obchodami od 2012 roku patronat sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Data nie jest przypadkowa, ponieważ wada genetyczna powodująca chorobę związana jest z wystąpieniem w 21 parze trzeciego chromosomu. Kolorowe skarpetki nie do pary stały się symbolem Światowego Dnia Zespołu Downa, ponieważ chromosom ma kształt skarpetki. Ich różnorodność i wielobarwność są wyrazem tolerancji i znakiem, że mimo odmienności wszyscy mają prawo w pełni cieszyć się życiem. Metody komunikacji alternatywnej i wspomagającej pozwalają wszystkim na wyrażenie myśli i uczestniczenia w zajęciach. Przedszkolaki aktywnie włączyły się do zabawy projektowania skarpetek – ważnego symbolu tego dnia, które zostały zawieszone na sznureczku i ozdabiają korytarz naszego przedszkola.